A mai gyerekek életmódja mozgásszegény, sokat ülnek az iskolában, otthon a tévé, a számítógépelőtt, a játékokkal telepakolt szobában. Ez az életmód befolyásolja magatartásukat, figyelmüket, fizikai kondíciójukat, érzelmi megnyilvánulásaikat, önbizalmukat, önértékelésüket és másokhoz való viszonyukat. Idegrendszeri éretlenség is gyakran megfigyelhető ezen okok következményeként.
A gyermekjóga óra keretében olyan gyakorlatokat végeztetünk a gyerekekkel, melyek a fenti területeket fejlesztik.
A gyermekjóga előnyei:
– fejleszti a nagymozgásokat és a finommotoros mozgásokat,
– támogatja az általános erőnlétet, az immunrendszert,
– fejleszti az érzékszerveket,
– elősegíti a társas kapcsolatok fejlődését,
– kreativitásra tanít,
– növeli az öntudatot és önbizalmat,
– önmagunkkal és másokkal szemben is türelemre tanít,
– fejleszti a koncentrációt, megtanít fókuszálni, a jelenben lenni,
– hozzájárul az egészséges test- és énkép kialakulásához.
A gyerekek barátságos támogató, segítő, pozitív és kreatív környezetben töltenek el hasznos időt. A gyakorlás folyamán az egyes testgyakrolatok, ászanák folyamatos, viszonylag gyors ütemben követik egymást, hogy fenntartsuk a gyerekek érdeklődését és figyelmét. Miden ászana és magyarázat a gyerekek életkori sajátosságaihoz van igazítva, egy gyermek a pózban valóban erős, mint egy hős, egyenes háttal dolgozik, mint a lefelé néző kutya, sziszeg, mint egy kobra, éles szemű, mint a sas, vagy stabil, mint egy gyökeret eresztett fa.
A testtartásbeli problémák, mint a lúdtalp, befelé forduló térdek, gerincmenti izmok gyengesége, előre eső váll, de az olyan problémák is, mint a rossz alvás, gyakori fejfájás, szorongás, önbizalomhiány, az iskolai versenyhelyzet miatti nyomás nagyszerűen kezelhető jógával. Egy gyermekjóga órán nincs verseny, együttműködve és önmagunkat fejlesztve dolgozunk.